20-Sentabr, 2023-yil
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил девонида Сурхондарё вилояти Термиз шаҳрида фаолият кўрсатувчи ЯТТ Болтаев Жавоҳир Олимовичнинг (номи ўзгартирилган) мурожаати ўрганиб чиқилди.
Аниқланишича, Термиз шаҳар Давлат солиқ инспекциясининг буйруғига кўра Термиз шаҳрида жойлашган савдо шохобчасида сайёр солиқ текшируви ўтказиш белгиланган.
Ўтказилган сайёр солиқ текширувида, жамият сотувчиси харидорга “Орбит сақичи” маҳсулотини онлайн назорат касса машинасидан фойдаланмасдан, чек бермасдан нақд пулга сотганлиги аниқланган.
Ўтказилган сайёр солиқ текшируви натижасида аниқланган қонунбузилиш ҳолатлари юзасидан далолатнома тузилган ҳамда баённома расмийлаштирилган. Ва шунга асосан тадбиркорга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексининг 221-моддаси 1-қисмига асосан 10.009.200 сўм миқдорида молиявий жарима қўлланилган.
Бу текширув жараёнида бир қатор қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Биринчидан, ЯТТнинг савдо шохобчасида сайёр солиқ текшируви ўтказиш тўғрисидаги буйруқ белгиланган тартибда юридик хизмат кўрсатиш маркази билан келишилмаган ҳолда қабул қилинган.
Иккинчидан, ўтказилган сайёр солиқ текширувида харидорга чек берилмаганлиги ҳолатидан ташқари жамиятнинг бошқа фаолияти, жумладан сотилаётган товарлар нархини ҳамда кўрсатилаётган ҳақини нақд пул маблағлари ёки банк карталар бўйича тўлаш шаклига қараб уларни сунъий равишда ошириш ёки пасайтириш масалалари талабларига риоя қилиши юзасидан текширув ўтказилган.
Учинчидан, текшириш материалларини кўриб чиқиш ҳақида корхона вакили чақирилмаган. Унинг иштирокида текширув ҳужжатлари муҳокама қилинмаган. Шунингдек, текширув куни савдо шаҳобчасида асосан ЯТТ раҳбарининг отаси савдо қилиб турган бўлган, бироқ солиқ органи ҳужжатларни расмийлаштиришда ЯТТнинг рахбари иштирокида амалга оширилганлиги қайд этилган.
Қайд этилганларга кўра, ЯТТда ўтказилган сайёр солиқ текшируви процессуал ва моддий қонун нормаларига риоя қилинмасдан ўтказилган, Президент қарори, ВМнинг қарори ва Солиқ кодекси нормалари бузилган ҳолда қарор қабул қилинган деб топилди ва ноқонуний қарор бекор қилинди.

Отменено решение выездной налоговой проверки, вынесенное с нарушением требований законодательства
В Аппарате Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Президенте Республики Узбекистан рассмотрено обращение ИП Болтаева Джавахира Олимовича (имя изменено), действующего в г. Термез Сурхандарьинской области.
Как было выяснено согласно приказу Государственной налоговой инспекции города Термез было решено провести выездную налоговую проверку в торговой точке, расположенной в городе Термез.
В ходе выездной налоговой проверки установлено, что продавец ИП реализовал покупателю товар «Жевательная резинка Орбит» за наличный расчет, без использования кассы онлайн-контроля, без предъявления чека.
По итогам выездной налоговой проверки составлен акт и протокол по случаям нарушений законодательства. На основании этого к предпринимателю был применен денежный штраф в размере 10 009 200 сумов в соответствии со статьей 221 части 1 Налогового кодекса Республики Узбекистан.
В ходе изучения было установлено, что был допущен ряд нарушений при проведении данной проверки.
Во-первых, приказ о проведении выездной налоговой проверки в торговой точке ИП было принято без согласования с центром юридического обслуживания в установленном порядке.
Во-вторых, в ходе выездной налоговой проверки, помимо того, что покупателю не был выдан чек, была проведена проверка на предмет соблюдения требований иной деятельности предприятия, в том числе искусственного увеличения или занижения цены реализуемого товара и отображаемой цены в зависимости от формы оплаты наличными или банковскими картами.
В-третьих, для ознакомления с материалами проверки не был вызван представитель предприятия. Документы проверки в его присутствии не были обсуждены. Также было отмечено, что в день проверки отец руководителя ИП занимался торговлей в торговой точке, однако при оформлении документов налоговым органом было указано об их оформлении с руководителем ИП.
Согласно изложенному, было определено, что проведенная выездная налоговая проверка была проведена с нарушением норм процессуального и материального законодательства, решение принято с нарушением Указа Президента, постановлением Кабинета Министров и норм Налогового кодекса и незаконное решение было отменено.