Бизнес-омбудсман ёрдамида хусусий корхона мурожаати ижобий ҳал этилди
Қашқадарё вилояти Нишон туманида фаолият олиб борувчи “Jamshid” (номи ўзгартирилган) хусусий корхонаси Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил девонига мурожаат қилди.
Мурожаатда давлат кадастрлар палатаси мансабдор шахслари томонидан корхонанинг тасарруфида бўлган “гараж” биноси ихтисослигини ўзгартириб бермаганлиги сабабли солиқ органи томонидан кўп миқдорда солиқ ҳисобланаётганлиги билдирилган.
Давлат кадастрлар палатаси Нишон туман филиали томонидан 2022 йил 23 июндаги рухсатнома билан “Jamshid” хусусий корхонасига тегишли бўлган Нишон туманида жойлашган гараж биносининг ихтисослиги “Чорва комплекси, иссиқхона савдо ва маиший хизмат кўрсатиш”га ўзгартирилган бўлса-да, тадбиркор томонидан вакил девонига мурожаат қилгунига қадар “Кўчмас мулк-3” электрон тизимда ўзгартирилмасдан қолган.
Шу сабабли солиқ органи томонидан корхонага 73 млн сўм миқдорда ортиқча солиқ ҳисобланган.
Вакил девони ходимларининг қонуний талаблари асосида 2023 йил 7 августда Давлат кадастрлари палатаси Қашқадарё вилоят бошқармаси томонидан рухсатномага асосан корхонага тегишли бўлган гараж биносининг ихтисослиги “Кўчмас мулк-3” электрон тизимида “Чорва комплекси, иссиқхона, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш” биносига ўзгартириб берилди ҳамда солиқ органи томонидан ортиқча ҳисобланган солиқ қарздорлиги бекор қилинди.

С помощью Бизнес-омбудсмана было положительно разрешено обращение частного предприятия
Частное предприятие «Жамшид» (наименование изменено), осуществляющее деятельность в Нишанском районе Кашкадарьинской области, обратилось к Аппарату Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства.
В обращении указывалось о начислении налоговым органом крупной суммы налога в связи с тем, что должностными лицами государственной кадастровой палаты не была изменена специализация принадлежащего предприятию "гаражного" здания.
Несмотря на изменение специализации гаражного здания, расположенного в Нишанском районе, принадлежащего частному предприятию «Жамшид», с разрешением Нишанского районного отделения Государственной кадастровой палаты на «Животноводческий комплекс, тепличные, торговые и бытовые услуги» от 23 июня 2022 года, до обращения предпринимателя к Уполномоченному в электронной системе «Недвижимость-3» специализация оставалась без изменений.
По этой причине налоговым органом компании был доначислен налог в размере 73 млн. сумов.
На основе законных требований Сотрудников Аппарата Уполномоченного 7 августа 2023 года специальность гаражного здания, принадлежащего предприятию, была изменена в электронной системе «Недвижимость-3» на «Животноводческий комплекс, тепличное хозяйство, торгово-бытовое обслуживание» на основании разрешения Кашкадарьинского областного управления Палаты государственного кадастра и излишне рассчитанная налоговым органом задолженность была аннулирована.