1 сентябрдан нималар ўзгаради?
2023 йил 1 сентябрдан кучга кирадиган қонунчилигимиздаги тадбиркорликка оид асосий ўзгаришлар нималардан иборат?
Пахта саноатида АКТ жорий этилади
Ҳудудлар ва кластерлар кесимида пахта хомашёсини йиғиб олиш билан боғлиқ маълумотлар шакллантириладиган ахборот тизими ишга туширилади, 2023 йил 15 сентябрдан бошлаб эса у “Агроплатформа” ахборот тизимига интеграция қилинади.
Давлат иштирокидаги корхоналар депозит учун банкларни аукцион орқали танлашади
Давлат иштирокидаги корхоналарнинг бўш пул маблағларини депозитга жойлаштириш бўйича тижорат банклари ўртасида фоиз ошиб бориш тарзида банк капитали етарлилиги, банк капиталининг унинг мажбуриятларига нисбати, ликвидлилик коэффициенти каби шартларни назарда тутган ҳолда аукцион савдолари ўтказилади.
Туристик соҳада талаблар соддалаштирилмоқда
Қуйидаги талаблар бекор қилинади:
турагентларнинг электрон тўловлар, бронь қилиш хизматларини кўрсатадиган камида иккита хорижий тилдаги веб-сайтга эга бўлиши;
туроператорларнинг электрон тўловлар хизматларини кўрсатадиган веб-сайтга эга бўлиши.
Ўзбошимчалик билан қурилган қурилмаларни ўрганиш бошланади
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида назорат қилиш инспекциялари ҳокимликлар билан биргаликда:
Республиканинг сейсмик фаол зонасида жойлашган сейсмик хавфсизлиги III-IV тоифага кирувчи кўп квартирали уйлардаги умумий фойдаланиладиган жойларда (зинапоя йўлаклари, чордоқ ва умумий фойдаланишдаги ошхоналарда) ўзбошимчалик билан қурилган конструкцияларни;
кўп квартирали уйларнинг, шу жумладан уларнинг ертўла ва биринчи қаватидаги зилзилабардошликка таъсир қилувчи конструкцияларга ўзбошимчалик билан киритилган ўзгартиришларни аниқлаб боради.
Тамаки ва пиво савдоси соҳасидаги рухсат бериш тартиб-таомиллари соддалаштирилмоқда
Тамаки маҳсулотининг улгуржи ва чакана савдоси, пиво маҳсулотининг улгуржи савдосини хабардор қилиш тартибида амалга оширишга рухсат берилди
Инвестиция мажбуриятлари бўйича талаблар соддалаштирилмоқда
Кўчмас мулк объектлари ва давлат улушлари хусусийлаштирилганлиги тўғрисидаги давлат намунасидаги ордер ва сертификат Давлат хизматлари марказлари ва (ёки) ЯИДХП орқали QR-код қўйилган ҳолда берилади.
Онлайн аукцион савдоларида давлат мулки объектларини сотиб олган харидорлар билан шартномалар савдо натижаси бўйича баённома асосида “E-auksion” электрон савдо платформасида электрон шаклда (шу жумладан, ЭРИси орқали) расмийлаштирилади;
Ҳар чоракда тегишли вазирлик ва идоралар ходимларининг жойига чиққан ҳолда инвестиция мажбуриятларининг бажарилишини оралиқ мониторинг қилиш тартиби бекор қилинади.
Қишлоқ хўжалиги илм билан боғланади
Олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари билан ҳамкорлик, илм-фан ютуқлари, инновацион технологияларни жорий қилиш, инсон ресурсларини ривожлантириш масалалари янги ташкил этиладиган агрокластерлар, кооперативлар ва соҳадаги бошқа йирик корхоналар фаолиятини ташкил этишда лицензия ва рухсат этиш тартиб-таомиллари шартларидан бири этиб белгиланади.
Хусусий сектордагилар қишлоқ хўжалиги техникаларини техник кўрикдан ўтказишлари мумкин
Хўжалик юритиш субъектлари – юридик шахсларга жисмоний шахсларнинг 100 от кучигача қувватга эга бўлган қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл-қурилиш техникаларини техник кўрикдан ўтказиш фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқи берилади.

Что изменится с 1 сентября?
Какие основные изменения касательно предпринимательства в нашем законодательстве вступят в силу с 1 сентября 2023 года?
В хлопковую отрасль внедрят ИКТ
Начинает работу информационная система, в которой будет формироваться информация о сборе хлопка-сырца в разрезе регионов и кластеров, а с 15 сентября 2023 года она будет интегрирована в информационную систему «Агроплатформа».
Предприятия с госдолей будут выбирать банки для депозита через аукцион
Между коммерческими банками будут проводиться аукционные торги по размещению на депозиты свободных денежных средств предприятий с государственным участием в порядке возрастания процента с учетом следующих условий:
достаточность банковского капитала;
соотношение банковского капитала к его обязательствам;
коэффициент ликвидности.
Упрощаются требования в туристической отрасли
Отменяются требования по наличию:
у турагентов – веб-сайта на не менее чем двух иностранных языках, предоставляющих услуги электронных платежей, бронирования;
у туроператоров – веб-сайта по оказанию услуг электронных платежей.
Стартует изучение самовольных пристроек
Инспекция по контролю в сфере строительства и ЖКХ совместно с хокимиятами будут выявлять:
конструкции, самовольно построенные на лестничных пролетах, чердаках и в местах общего пользования многоквартирных домов, отнесенных к III–IV категориям по сейсмической безопасности, расположенных в сейсмоактивных зонах;
изменения, самовольно внесенные в конструкции многоквартирных домов, в том числе подвалов и первых этажей, влияющие на их сейсмостойкость.
Упрощаются разрешительные процедуры в сфере торговли сигарет и пива
Разрешено заниматься оптовой и розничной торговлей табачной продукцией, оптовой торговлей пивной продукцией в порядке уведомления.
Упрощаются требования по инвестобязательствам
Ордер и сертификат государственного образца о приватизации объектов недвижимого имущества и государственной доли выдаются центрами государственных услуг и (или) посредством ЕПИГУ с проставлением QR-кода.
Договоры с покупателями, приобретшими государственные объекты недвижимости на онлайн-аукционных торгах, оформляются на электронной торговой платформе «E-auksion» в электронной форме.
Отменяется ведение промежуточного мониторинга выполнения инвестиционных обязательств с ежеквартальным выходом на места работников соответствующих министерств и ведомств.
Сельское хозяйство свяжут с наукой
Сотрудничество с высшими образовательными и научно-исследовательскими учреждениями, внедрение научных достижений и инновационных технологий определяются в качестве условий лицензионных и разрешительных процедур организации деятельности создаваемых агрокластеров, кооперативов и других крупных отраслевых предприятий.
Частники могут проводить ТО сельхозтехники
Субъектам хозяйствования – юрлицам предоставляется право на техосмотр сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники физлиц мощностью до 100 л. с.