Балиқчилик лойиҳаларини амалга ошириш учун гаровсиз кредит ажратилади
“Балиқчилик хўжалиги эҳтиёжлари учун сув ҳавзаларидан фойдаланиш тартибини такомиллаштириш ҳамда балиқ овлаш ва сув бўйи туризми масканларини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–281-сон, 18.08.2023 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2023 йил 1 октябрдан қуйидагилар тадбиркорларга “E-auksion” электрон савдо платформасида электрон онлайн аукцион орқали ижарага берилади:
давлатга тегишли табиий ва сунъий сув ҳавзалари (сув омборлари) – балиқни саноат усулида етиштириш, овлаш ва қонунчилик ҳужжатларида назарда тутилган бошқа мақсадлар учун;
табиий ва сунъий сув ҳавзалари (сув омборлари) ҳамда дарё атрофидаги қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари – сув бўйида пляж зоналарини ташкил этиш, спорт-ишқибозлик туридаги балиқ овлаш, балиқ ови, қайиқда сузиш ва сув саёҳати бўйича хизматлар кўрсатиш, балиқ маҳсулотлари, шу жумладан балиқ таомлари савдоси, умумий овқатланиш ва бошқа туризм хизматларини ташкил этиш ҳамда ушбу мақсадларда енгил конструкцияли қурилмаларни (ўтов лагерлари мажмуаси, контейнерларни) жойлаштириш учун.
2024 йилда республикада:
900 минг тонна балиқ етиштириш;
35 240 гектар сунъий сув ҳавзаларини интенсивлаштириб, 513 600 тонна балиқ етиштириш;
9 000 хонадонда интенсив усулда балиқ етиштиришни йўлга қўйиш назарда тутилган.
2024 йил 1 январдан “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида аҳоли ва тадбиркорларга балиқчилик лойиҳаларини амалга ошириш учун 50 миллион сўмгача гаровсиз кредит ажратилади.

Будут выделяться беззалоговые кредиты на реализацию рыбоводческих проектов
Принято Постановление Президента «О мерах по совершенствованию порядка использования водоемов для нужд рыбоводческих хозяйств, а также развитию объектов лова рыбы и прибрежного туризма» (ПП-281, 18.08.2023).
Согласно постановлению, с 1 октября 2023 года в аренду предпринимателям посредством электронной торговой платформы «E-auksion» через электронный онлайн-аукцион субъектам предпринимательства предоставляются в аренду:
принадлежащие государству естественные и искусственные водоемы (водохранилища) - для промышленного разведения и улова рыбы, а также других целей, предусмотренных актами законодательства;
земельные участки несельскохозяйственного назначения вокруг естественных и искусственных водоемов (водохранилищ), а также рек – для создания пляжных зон у воды, оказания услуг по спортивно-любительской ловле рыбы, рыбалке, катанию на лодке и водной прогулке организации торговли рыбной продукцией, в том числе рыбными блюдами, услуг общественного питания и других туристических услуг, а также для размещения в этих целях сооружений из легких конструкций (комплексов юртовых лагерей, контейнеров).
С 1 января 2024 года в рамках программы «Каждая семья – предприниматель» населению и субъектам предпринимательства предоставляется беззалоговый кредит до 50 млн сумов для реализации рыбоводческих проектов.