Дори воситалари ва тиббиёт буюмларини импорт қилишда божхона расмийлаштируви учун йиғим бекор қилинади
Президент фармони (ПФ–140, 15.08.2023 й) билан айрим норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга ўзгартиришлар киритилди.
Шунга кўра:
2024 йил 1 январдан алоҳида давлатлардан олиб кириладиган маҳсулотларнинг мувофиқлигини мажбурий баҳолашдан озод этиш тартиби бекор қилинади;
2024 йил 1 январдан импорт товарларни давлат тилида маркировка қилиш тартибига ўзгартириш киритилади;
2025 йил 1 январдан дори воситаларини ва тиббиёт буюмларини импорт қилишда божхона қийматининг 1,2 фоизи миқдорида божхона расмийлаштируви учун йиғим бекор қилинади.
Шунингдек, қуйидагиларни назарда тутувчи таклифлар ишлаб чиқилади:
2023 йил 1 октябргача товарларни импорт қилиш учун лицензия бериш жараёнини автоматлаштириш (рақамлаштириш) бўйича;
2024 йил 1 январгача транспорт харажатларини компенсация қилиш учун субсидия бериш тизимини Жаҳон савдо ташкилоти талабларига мослаштириш бўйича;
2023 йил 1 ноябргача товарларни “экспорт” ва “импорт” божхона режимларига расмийлаштириш учун ундириладиган божхона йиғимлари ставкаларини Жаҳон савдо ташкилоти талабларига мувофиқ бирхиллаштириш бўйича.

Будет отменен сбор за таможенное оформление при импорте лекарственных средств и изделий медицинского назначения
Внесены изменения в некоторые нормативные правовые документы Указом Президента от 15.08.2023 г. № УП-140.
Соответственно:
с 1 января 2024 года будет отменен порядок освобождения от обязательной оценки соответствия продукции, ввозимой из отдельных государств;
с 1 января 2024 года будут внесены изменения в порядок маркировки на государственном языке импортных товаров;
с 1 января 2025 года будет отменен сбор за таможенное оформление в размере 1,2 процента от таможенной стоимости при импорте лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
Также разрабатываются предложения, учитывающие следующее:
автоматизацию (цифровизации) процесса выдачи лицензии для импорта товаров в срок до 1 октября 2023 года;
альтернативным источникам финансирования выполнения соответствующих задач в связи с отменой сбора для таможенного оформления в размере 1,2 процента от таможенной стоимости при импорте лекарственных средств и изделий медицинского назначения в срок до 1 января 2024 года;
приведение системы выдачи субсидии для компенсации транспортных расходов в соответствие с требованиями Всемирной торговой организации в срок до 1 января 2024 года.