Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 9 августдаги 348-сон қарори билан тадбиркорлик субъектларини ихтиёрий тугатиш ва уларнинг фаолиятини тўхтатиш тартибига ўзгартиришлар киритилди. Қарорга кўра:
давлат хизматларини кўрсатиш жараёнида аҳоли ва тадбиркорлик субъектларидан талаб қилиниши бекор қилинган ҳужжатларнинг сўралишига чек қўйилади;
тадбиркорлик субъектларининг фаолиятини тўхтатиш ва тугатиш жараёнида уларга берилган лицензия ва рухсатномалар рўйхатга олувчи орган томонидан талаб қилиб олиши бекор қилиниши натижасида «Лицензия» автоматлаштирилган ахборот тизими орқали лицензия ва рухсатномаларни берган органларга хабарнома юбориш амалиёти йўлга қўйилади;
тижорат ташкилотининг ҳаракатсиз ҳолатга ўтказиш амалиётини соддалаштириш мақсадида солиқ хизмати органларининг тижорат ташкилотини ҳаракатсиз ҳолатга ўтказиш тўғрисидаги тақдиномасига асосан Тадбиркорлик субъектларини давлат рўйхатидан ўтказиш ва ҳисобга қўйишнинг автоматлаштирилган тизимига автоматик тарзда тегишли ёзув киритилади;

Упрощен порядок ликвидации субъектов предпринимательства
Принято постановление Кабинета Министров от 09.08.2023 г. № 348  предусматривающее внесение изменение в порядок добровольной ликвидации и прекращения деятельности субъектов предпринимательства. Согласно постановлению:
в процессе оказания государственных услуг будет прекращено истребование аннулированных документов у граждан и субъектов предпринимательства;
будет налажена практика направления уведомления в органы, выдавшие лицензии и разрешения, посредством автоматизированного информационного будет установлена система "Лицензия" В связи с отменой затребования лицензий и разрешений, выдаваемых регистрирующим органом, в процессе остановки и прекращения деятельности субъектов предпринимательства;
в целях упрощения практики перевода коммерческой организации в бездействующее состояние будет автоматически вноситься соответствующая запись в автоматизированную систему государственной регистрации и регистрации субъектов предпринимательства на основании представления органов налоговой службы о переводе коммерческой организации в бездействующее состояние.